Results for DVO Regional Event, Chinley Churn, 27/09/2015

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index


White (length 1.7km, climb 70m, 12 controls)

 
  1  Alexa Lindsay                  DVO W10  27:22 
  2  Robyn Jarvis                   LEI W10  28:04 
  3  Ella Baxter                    SYO W6   29:22 
  4  Hannah Chapman                 SYO W3   31:34 
  5  Jack Baxter                             31:37 
  6  Alexander Shaw                MDOC M5   47:34 
     ------------White standard------------
mp   Charlotte Chapman              SYO W10  28:44 Missing no 3
     Naomi & Jonah Nelston                   dnf   No finish time

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.2km, climb 80m, 12 controls)

 
  1  Jake O'Donnell                 DVO M8   17:23 
  2  Freya Tryner                   SYO W10  20:42 
  3  Ben O'Donnell                  DVO M12  21:02 
  4  Nicole Clarke              ABBOTSH W12  33:58 
     -----------Yellow standard------------
  5  James Chen                 ABBOTSH M16  44:11 
mp   Cristina Sallent-Pedroche  ABBOTSH W12  41:25 Missing no 11
mp   Pablo Veciana              ABBOTSH M14  42:50 Missing no 11
     Leo Crown                      DVO M10  rtd   Missing nos 4-10,12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 3.2km, climb 110m, 14 controls)

 
  1  Emily Cooper                       W21  39:53 
  2  Jack Hodgson                       M21  39:59 
  3  Maria Banks                    DVO W45  48:08 
  4  Isabella Edwards               DVO W14  48:22 
  5  Monika Dent + Karen Peach     MDOC W12  49:03 
  6  Doreen Best                    SYO W65  53:09 
     -----------Orange standard------------
  7  Charlie Adkin                      M10  60:29 
  8  Jessy Peng & Mike Yang ABBOTSH W16/M16  63:07 
  9  Madeline Hodgson                   W21  65:50 
 10  Margaret Hodgson                   W55  66:41 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.3km, climb 120m, 15 controls)

 
  1  Amanda Price                   DVO W50  38:25 
  2  Roger Hodgson                  DVO M55  46:27 
  3  Clare Baron                    IND W21  47:35 
  4  Lorraine Jackson              MDOC W45  49:45 
  5  Sarah Parkin                   DVO W40  50:48 
  6  Donald Flynn                   NOC M16  53:51 
  7  Ben Mackervoy                  DVO M12  53:59 
  8  Rachel Moreton                 IND W40  56:56 
     ---------Light Green standard---------
  9  Catherine Pamplin              IND W35  58:36 
 10  David Preston                      M40  65:00 
 11  Peta Jarvis                    LEI W14  69:47 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 3.4km, climb 100m, 16 controls)

 
  1  Judith Holt                    DVO W65  41:03 
  2  Peter Leake                    LEI M75  43:59 
  3  Stephen Nobbs                  NOR M55  44:24 
  4  Sophie Vincent                 DVO W14  47:30 
  5  Isla Mathieson                CLOK W50  48:19 
  6  Christine Middleton            DVO W65  48:50 
  7  Helen Finlayson                DVO W70  50:22 
  8  Eric Porter                    LEI M70  50:27 
  9  Dave Radmore                   NOC M60  51:22 
 10  Donna Hawkins                  DVO W50  51:29 
 11  Barbara Verity                 DEE W65  53:12 
 12  Marian Denham                POTOC W65  55:43 
 13  Alison Elder                   SYO W60  56:09 
 14  Ruth Ellis                     DVO W60  56:48 
 15  Chris Phillips                 LEI M65  59:51 
 16  Kirsten Williams               DVO W60  60:05 
 17  Margaret Keeling               DVO W65  60:46 
     ---------Short Green standard---------
 18  Garry Langston                 WCH M75  62:42 
 19  Laurie Fluck                   LEI M65  65:30 
 20  Alison Hayes                   DVO W50  67:27 
 21  Thelma Spalton                  OD W65  67:35 
 22  John Marriott                  LEI M65  68:01 
 23  John Woodall                   NOC M75  68:44 
 24  John Cooke                     DVO M65  72:51 
 25  Roger Keeling                  DVO M70  87:56 
 26  Christina Wright               IND W55  94:43 
mp   Sue Bicknell                    OD W70  66:18 Missing no 4

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.4km, climb 170m, 21 controls)

 
  1  Steve Schofield                NOC M50  46:29 
  2  Andy Sykes                     DVO M50  47:02 
  3  James Prince                   EMU M40  47:48 
  4  Robert Taylor              STOCKPO M65  48:50 
  5  Roger Edwards                  LEI M65  50:55 
  6  Martin Green                  MDOC M60  52:37 
  7  Jim Elder                      SYO M65  52:43 
  8  Mike Godfree                   DVO M65  52:54 
  9  Gill Manning                  SWOC W65  54:08 
 10  Doug Dickinson                 DVO M70  54:44 
 11  Alastair Flynn                 NOC M16  55:10 
 12  James McCann                  MDOC M16  55:41 
 13  Pauline Tryner                 SYO W40  55:53 
 14  David Booker                   NOC M60  56:26 
 15  Liz Godfree                    DVO W65  57:39 
 16  Dave Skidmore                  DVO M65  57:59 
 17  Marcia Bradbury                SYO W55  58:25 
 18  Colin Best                     SYO M65  58:31 
 19  Malcolm Spencer                DVO M55  59:25 
 20  Zifan Meng                  ABBOTS M18  60:12 
 21  Chris Bosley                   LEI M65  60:27 
 22  Mike Hampton                    OD M65  60:34 
 23  Judy Johnson                    BL W60  60:49 
 24  Robert Verity                  DEE M70  62:40 
 25  Andy Portsmouth                LEI M60  63:47 
 26  Stuart Swalwell                DVO M65  64:42 
 27  Val Johnson                    DVO W55  64:48 
 28  Colin Drury                    SYO M65  65:00 
 29  Andy Hawkins                   DVO M65  65:11 
 30  Jane Burgess                   DVO W55  65:23 
 31  Paul Stothard                  LEI M50  67:59 
 32  Jane Booker                    NOC W60  68:54 
     ------------Green standard------------
 33  Chris Heaton                   LEI M35  70:32 
 34  Ranald Macdonald               DVO M60  70:59 
 35  Jane Dring-Morris              LEI W45  74:13 
 36  Peter Munn                   POTOC M55  74:49 
 37  Paul Wright                    DVO M55  76:34 
 38  Sue Russell                    DVO W50  76:48 
 39  Viv Macdonald                  DVO W60  80:54 
 40  Ian Hodson                     DVO M40  84:50 
 41  Rebecca Lloyd                 EPOC W50  87:37 
 42  Jessica Dring-Morris           LEI W16  99:21 
 43  Elizabeth Pain                MDOC W21 110:33 
mp   Gary Kelsall                   EMU M45  64:57 Missing no 20

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 6.2km, climb 235m, 22 controls)

 
  1  Karl Marshall                  SYO M45  53:20 
  2  Jeff Colbert                   SYO M21  59:04 
  3  Graham Lloyd                  EPOC M50  59:35 
  4  Dave Chaffey                   DVO M50  60:47 
  5  Hannah Bradley               SHUOC W20  60:51 
  6  Cerys Manning                 MDOC W21  61:19 
  7  David Newton                   DVO M35  61:44 
  8  James Ross                     BOF M50  62:34 
  9= Daniel Roth                     OD M40  63:22 
  9= Graham Johnson                 DVO M60  63:22 
 11  Tanya Taylor                   LOG W45  63:46 
 12  Anne Straube                    OD W40  64:00 
 13  Andrew Ridgway                 NOC M50  64:19 
 14  Adrian Griffiths               WRE M45  65:23 
 15  Paul Johnson                    BL M60  65:44 
 16  Adam Bushnell                  STU M21  66:01 
 17  Andrew Mackervoy               DVO M50  66:35 
 18  Michelle Mackervoy             DVO W45  67:58 
 19  Lee Scott                      SYO M45  68:47 
 20  John Franklin                  SYO M60  70:35 
 21  Andrew Middleton               DVO M65  71:06 
 22  Julia Ferguson                 WCH W21  71:57 
 23  Michael Lindsay                DVO M65  75:35 
 24  Ian Cooper                     SYO M65  76:42 
 25  Sal Chaffey                    DVO W50  77:04 
 26  Barry Houghton                 HOC M65  78:51 
 27  Claire Bushnell                WCH W50  79:07 
 28  John Hurley                    DVO M60  79:23 
 29  Diane Jacks                    WRE W45  79:34 
     ------------Blue standard-------------
 30  Mike Gardner                   DVO M55  80:26 
 31  David Thomas                   WCH M55  80:48 
 32  Brian Denness                  DVO M60  81:47 
 33  Tracey Brookes                 LEI W50  82:41 
 34  Liz Heaton                     LEI W21  83:43 
 35  Gerry Spalton                   OD M65  85:39 
 36  Geoffrey Hollins             POTOC M60  86:07 
 37  Rebecca Perring                DVO W50  93:57 
 38  Mary Adams                     WCH W55  95:08 
 39  Robert Haskins                 LEI M60  96:18 
 40  Tom Jenkins                    DVO M50  98:52 
 41  Ursula Williamson              LEI W50 107:22 
mp   Bill Hanley                    SYO M60  63:43 Missing no 5
mp   Moira Chapman                  SYO W40  70:49 Missing no 10
mp   Neil Adams                     WCH M55  95:50 Missing no 20
     Rob Bailey                    CLOK M55  dnf   No finish time
     Sarah Tullie                   DVO W21  rtd   Missing nos 12-22

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 8.1km, climb 325m, 29 controls)

 
  1  Dane Blomquist                BAOC M20  54:00 
  2  Joe Woodley                   AIRE M20  55:05 
  3  Nicholas Barber                SYO M21  57:10 
  4  Alex Rothman                   SYO M35  67:45 
  5  Joe Taunton                    NOC M21  71:19 
  6  David Bennett                  DVO M40  72:08 
  7  Liam Corner                   MDOC M45  72:20 
  8  Tamsin Moran                 SHUOC W21  74:19 
  9  Rob Moody                    POTOC M21  74:22 
 10  Kim Baxter                     SYO W35  75:23 
 11  Richard Baxter                 SYO M45  75:30 
 12  Howard Alcock                  LEI M45  75:46 
 13  Jim Trueman                   MDOC M50  75:47 
 14  Peter Gorvett                  SYO M65  76:13 
 15  Rachael Rothman                SYO W35  77:28 
 16  Mark Chapman                   SYO M50  80:07 
 17  David Pettit                   DVO M21  80:26 
     ------------Brown standard------------
 18  David McCann                  MDOC M50  82:18 
 19  Martin Pigott                POTOC M40  82:28 
 20  Paul Bradbury                  SYO M55  83:45 
 21  Christopher Embrey            MDOC M21  84:53 
 22  Alan Le Moigne                 DVO M40  86:25 
 23  Sue Richmond               PENNINE W35  89:29 
 24  Helen Chiswell                 DVO W35  95:41 
 25  David Vincent                  DVO M50 103:34 
 26  Ian Wells                     RAFO M60 124:18 
mp   David Clough                   DVO M45  98:24 Missing no 25
     Peter Tryner                   SYO M40  rtd   Missing nos 18-21,27-29

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk