Results for EM League Event, Stanton Moor, 17/06/2018
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.9km, climb 40m, 12 controls)
1 Laurence Hodgson SYO M10 13:36 2 Ewan Prince DVO M12 16:14 3 Leo Prince DVO M7 16:56 4 Freya Kelsall EMU W11 16:57 5 Margaux Hodgson SYO W10 19:32 6 George Powell DVO M7 21:04 7 Jack Baxter SYO M7 29:19 8 Hannah Chapman SYO W10 29:30 -------White standard-------- India Turner DVO W6 rtd Missing nos 7-12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.2km, climb 45m, 11 controls)
1 John Doyle SYO M12 15:05 2 Anna Todd SYO W10 15:08 3 Darcy Dunn POTOC W12 17:33 4 Max Straube-Roth OD M10 19:38 5 Anna Bambrook W12 19:46 6 Nathan Peel SYO M10 23:53 7 Fiona Bambrook W45 24:53 -------Yellow standard------- 8 George Rennie WCOC M10 31:59 9 Zahra Brook W6 34:35 10 Ryan Waterfield 42:16 11 Sophia Ball DVO W6 43:45 12 Tilly Whittle 48:57 13 Jessica Knifton 49:00 14 Madeleine Knifton 49:04
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.9km, climb 55m, 12 controls)
1 Lewis Billington M11 31:57 2 Robbie Lightfoot SYO M10 33:47 3 Kate Morgan M40 38:39 4 Alastair Brook IND M11 38:54 5 Sam Todd M12 39:53 6 Michael Hadland OD M50 40:01 7 George Jennings DVO M16 42:59 8 Hamish Brook IND M9 44:05 9 Betan Dunn POTOC W16 45:41 10 Mandy Dunn POTOC W45 45:47 11 Josie Smart OD W14 46:07 12 Leo Crown DVO M14 46:28 -------Orange standard------- 13 Spike Fullwood M8 49:18 14 Ella Baxter SYO W10 49:49 15 Stephen Knowles DVO M60 53:20 16 Vanessa Sennes W21 54:20 17 Andrea Priestley MATLOCK W45 57:10 18 Claire Newey BOF W35 62:58 19 Lewis Oxtoby OD M14 67:50 20 Monika Cooper SYO W70 69:15 Oscar Peel SYO M10 rtd Missing nos 3-11 John Doyle SYO M12 rtd Missing nos 5-11
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 2.9km, climb 70m, 12 controls)
1 Jamie Lightfoot SYO M14 25:50 2 Matthew Morris SYO M14 29:40 3 Anna Todd SYO W10 35:14 4 David Todd IND M50 38:33 5 Pippa Smart OD W16 39:07 6 Daisy Rennie WCOC W12 40:59 7 Hannah Mather LOG W12 42:23 8 Samantha Hardman W35 43:18 9 George Morgan-Weloft M21 52:58 10 Matthew Bambrook OD M14 54:17 11 Jane Huws SYO W50 54:54 ----Light Green standard----- 12 Joseph Turner DVO M16 55:11 13 Philip Caswell LEI M55 55:13 14 Jen Gale DVO W70 56:46 15 Lisa Cooke DVO W40 59:19 16 Eleanor Chapple OD M50 62:58 17 Margaret Keeling DVO W70 65:25 18 Christopher Herbert M21 69:27 19 Alice Woodward DVO W12 82:42 20 Noreen Turner WRE W75 84:09 mp Nathan Chapple OD M16 33:20 Missing no 12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.1km, climb 95m, 16 controls)
1 Jacob Oxtoby OD M16 40:01 2 David Bray LEI M65 49:40 3 Hilary Palmer NOC W70 51:22 4 John Butler HALO M75 54:05 5 Stuart Swalwell DVO M65 54:17 6 Julia Prudhoe AUSTRAL W60 55:45 7 John Palmer NOC M70 65:25 8 Sue Bicknell OD W70 68:14 9 Donald Moir LEI M85 69:33 10 David Cooke NOC M70 70:43 11 Thelma Spalton OD W70 75:29 12 John Cooke DVO M70 78:21 13 Melinda Riley SYO W60 80:10 14 Rosie Shaw SMOC W65 83:49 15 Sarah Parkin DVO W45 87:04 16 Peter Chick LEI M70 88:12 ----Short Green standard----- 17 Susan Allard DVO W55 90:13 18 Philip Thompson EPOC M80 95:02 19 Matthew &Tim Rolfe M40 99:57 20 Hilary Simpson OD W75 106:00 21 Derek Turner WRE M75 107:55 22 John Woodall NOC M80 116:00 23 Garry Langston WCH M75 120:20 24 John Pickles NOC M65 133:42 mp Pauline Ward DVO W70 77:09 Missing no 12 Elaine Smith NOC W60 rtd Missing nos 3,5-7 Christine Elliott NOC W60 rtd Missing nos 10,12-16 Helen Finlayson DVO W70 rtd Missing nos 4-15 Katie Rolle W40 rtd Missing nos 3-16 Tony Berwick DVO M80 rtd Missing nos 9-16 Roger Hailey OD M80 rtd Missing nos 3-4,12-16
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 3.4km, climb 110m, 18 controls)
1 David Peel SYO M50 27:58 2 Andis Ozols DVO M35 37:29 3 Paul Armstrong DVO M65 38:34 4 Simon Elliott NOC M60 40:47 5 Benjamin Squire NOC M14 42:41 6 Emily Powell DVO W35 43:39 7 Holly Stodgell WCH W16 45:19 8 Elizabeth Bales POTOC W55 45:26 9 Chris O'Donnell DVO M50 46:48 10 Andy Hawkins DVO M70 48:48 11 Jane Booker NOC W60 48:53 12 Ian Cooper SYO M70 49:19 13 Isabelle Hodgson SYO W16 49:40 14 Rex Bleakman DVO M70 50:35 15 Paul Young DVO M40 50:53 16 Wendy Carlyle AIRE W60 50:56 17 Roger Edwards LEI M65 51:23 18 Colin Best SYO M70 52:14 19 Rachel Duckworth DVO W16 52:16 20 Claire Bushnell WCH W55 52:47 21 Sue Russell DVO W55 53:06 22 Murray White DVO M50 54:42 23 Robert Shooter DVO M60 55:09 24 Martin Green MDOC M60 56:29 25 Jacky Dakin SYO W55 56:44 26 Liz Godfree DVO W70 57:41 27 Kim Buxton DVO W55 59:17 28 Alexander Evans POTOC M14 59:29 29 Jill Gorvett SYO W70 60:54 30 Richard Llewellyn NOC M60 60:59 31 Colin Drury SYO M70 61:02 32 Helen Rennie WCOC W45 61:16 33 Daniel Roth OD M45 61:25 34 David Turner DVO M45 61:49 -------Green standard-------- 35 Alison Yeates WCH W50 62:07 36 Dave Skidmore DVO M70 62:14 37 Judy Johnson SYO W65 64:33 38 Ben O'Donnell DVO M14 64:42 39 Jane Burgess DVO W60 64:56 40 Bronwen Doyle SYO W50 65:55 41 Trevor Simpson OD M75 66:05 42 Viv Macdonald DVO W65 67:23 43 Grace Pennell DVO W18 67:31 44 Roseanne Field HALO W50 68:16 45 Ranald Macdonald DVO M65 69:08 46 Amanda Price DVO W55 69:09 47 Julie Laverock MDOC W50 70:51 48 John Ward OD M70 71:42 49 Brian Denness DVO M60 71:48 50 Thomas Wigley IND M14 71:56 51 Judith Holt DVO W65 73:08 52 Anne Cunningham DVO W50 73:50 53 Douglas Craig WCH M55 73:59 54 Joe Owens SYO M16 75:34 55 Ruth Ellis DVO W65 77:24 56 Peter Cholerton NOC M60 78:25 57 Trudy Crosby LOG W55 78:55 58 Peter Jones WRE M75 83:11 59 Sylvia Bates SYO W50 84:26 60 Jackie Butcher SYO W50 94:45 61 R Gibbs MDOC M65 108:15 mp Alex Hood IND M21 ? Missing nos 16-18 mp Amanda Roberts LOG W55 49:15 Missing no 12 mp Harrington Leake LEI M14 53:29 Missing no 5 Paul Johnson SYO M65 dnf No finish time Jenny Lightfoot SYO W45 dnf No finish time Michelle Oxtoby OD W45 rtd Missing nos 14-17
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 5.2km, climb 145m, 24 controls)
1 Nicholas Lightfoot SYO M55 52:59 2 Andy Sykes DVO M50 56:05 3 Kirsten Strain AROS W21 59:17 4 David Dunn RSOC M40 59:29 5 Imogen Wilson LEI W18 62:02 6 Simon Hodgson SYO M40 62:05 7 Dean Field HALO M55 64:13 8 Samuel Doyle SYO M16 65:07 9 Andrew Ridgway NOC M55 65:26 10 Ian Wilson LEI M50 66:41 11 Tony Carlyle AIRE M65 67:02 12 Steve Schofield NOC M55 67:19 13 Jake O'Donnell DVO M12 67:26 14 Samuel Naylor POTOC M21 67:42 15 Ellie Bales POTOC W18 69:18 16 Ben Hardy LEI M14 70:44 17 Trish Lydon LEI W50 71:09 18 Michelle Mackervoy DVO W45 71:49 19 Michael Cooke BAOC M40 71:57 20 Mike Godfree DVO M65 72:07 21 Mark Hardy LEI M50 72:49 22 Barry Houghton HOC M70 72:54 23 David Sissons NOC M45 73:51 24 Ian Chafer HOC M50 74:26 25 Moira Chapman SYO W45 75:21 26 Gerry Spalton OD M70 77:43 27 Alastair Paterson LEI M50 78:16 28 Russell Buxton DVO M60 79:07 29 John Franklin SYO M65 79:11 30 Dave Smith WCH M65 79:44 31 John Marriott LEI M70 79:45 32 Ben Mather LOG M16 80:25 33 Paul Prudhoe AUSTRAL M65 80:44 --------Blue standard-------- 34 Dave Bales POTOC M60 81:32 35 Derek Gale DVO M70 82:39 36 Ianka Petrova Evans POTOC W50 83:18 37 Tony Stirland DVO M45 84:07 38 James de Salis Young LEI M18 85:08 39 James Prince DVO M45 85:38 40 Nigel Lydon LEI M50 85:57 41 Pete Owens DEE M55 86:36 42 Mike Gardner DVO M60 88:00 43 Liam Chapple OD M50 88:22 44 Cath Williams WCH W45 89:35 45 Tom Hartland DVO M40 89:48 46 Joe Field HALO M18 90:11 47 Alan Billington M45 93:02 48 Geoff Briggs PENNINE M55 93:05 49 Alex Forrest SYO M50 94:46 50 David Thomas BOF M60 96:04 51 David Booker NOC M60 96:19 52 Jill Emmerson OD W50 99:22 53 Ian Wells RAFO M65 101:54 54 Gary Kelsall BOF M45 104:06 55 Richard Burnett COBOC M60 118:06 56 Tracy Craig WCH W50 133:06 57 Richard Edwards PFO M55 134:23 mp Heather Fellbaum MDOC W55 75:57 Missing no 15 mp Chris Bosley LEI M70 87:34 Missing no 2 mp Sian Calow DEE W55 89:43 Missing no 21 Paul Murgatroyd LOG M50 dnf No finish time John Mather LOG M45 rtd Missing nos 16-24 Yasmin Field HALO W20 rtd Missing nos 12-24 Roger Hodgson DVO M60 rtd Missing nos 17-24 Michael Hood SELOC M55 rtd Missing nos 15-24
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 7.8km, climb 210m, 30 controls)
1 Richard Parkin DVO M50 64:28 2 Anthony Squire NOC M40 67:13 3 Ulrick Olsson BRATTIA M50 70:50 4 Mark Chapman SYO M50 72:57 5 Kim Baxter SYO W40 73:45 6 Colin Smith SYO M50 74:50 7 Finn Lydon LEI M20 74:58 8 Robert Holdway POTOC M35 76:05 9 Richard Baxter SYO M50 78:17 10 Liam Corner MDOC M45 78:36 11 Richard Dearden NOC M45 79:54 12 David Bennett DVO M40 82:01 13 Anne Straube OD W40 83:04 14 Richard Hunt BOF M45 83:53 15 David Newton DVO M40 86:32 16 James Bennett WCH M21 87:11 17 David Pettit DVO M21 88:13 18 Jamie Rennie WCOC M45 88:52 19 Sebastian Pugh SOS M21 93:43 20 David Clough DVO M50 94:55 21 Helen Chiswell DVO W40 95:58 -------Brown standard-------- 22 Andy Emmerson OD M60 97:11 23 Edward de Salis Young LEI M45 99:42 24 Francesco Lari DVO M50 100:42 25 Alan Le Moigne DVO M40 100:54 26 Andrew Mackervoy DVO M50 103:57 27 Karl Kingsman HOC M50 109:14 28 Sue Richmond PENNINE W40 111:50 29 Chris Littler SYO M50 113:24 30 Jenn Gaskell DVO W21 122:14 mp Tim Wiegand SYO M50 90:14 Missing no 15 Andrew Powell DVO M35 dnf No finish time Richard Leake LEI M50 dnf No finish time Peter Gorvett SYO M70 dnf No finish time Paul Addison DVO M60 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk